Čo je to prokrastinácia a 7 dôvodov, prečo prokrastinuješ

Čo je to prokrastinácia a 7 dôvodov, prečo prokrastinuješ

Všetci máme dni, keď máš chuť nerobiť nič. Máš veľa práce, ale z nejakého dôvodu sa cítiš lenivý, nemáš motiváciu robiť prácu, ktorú musíš urobiť.

5 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, aby ste boli v práci produktívni

Sedíš za pracovným stolom, pozeráš do telefónu alebo možno dokonca kontroluješ, čo je v televízii. To všetko preto, aby si sa vyhol práci.

Tento postoj je normálnym ľudským správaním a je známy ako prokrastinácia. Ide o činnosť zbytočného a dobrovoľného odďaľovania alebo odkladania niektorých činností, ktoré budeš musieť v určitom okamihu aj tak urobiť.

Prečo prokrastinuješ?

Výskum ukázal, že existuje niekoľko dôvodov, prečo ľudia zvyčajne prokrastinujú.

1. Bojíš sa stresu

Prokrastinuješ, pretože úlohy alebo činnosti, ktoré musíš robiť, ťa stresujú. Možno nevieš, ako urobiť domácu úlohu alebo úlohu, ktorú ti zadal tvoj šéj, a to ťa stresuje. A to je možno dôvod, prečo sa vyhýbaš tej práci.

6 overených spôsobov, ako zmierniť stres

2. Chýba ti motivácia

Motivácia je ten pocit, ktorý ťa núti začať s čímkoľvek, čo chceš robiť. Ak sa ti nepáči, čo musíš urobiť, vždy si nájdeš výhovorky, aby si to odložil alebo neurobil vôbec. Nemôžeš byť motivovaný, keď sa ti nepáči, čo robíš.

3. Si unavený

Niekedy je jednoduchý dôvod, prečo nemôžeš a nechceš nič nerobiť, a to, že si vyčerpaný. Vieš, že máš úlohu, projekt alebo čokoľvek, čo chceš dokončiť, ale si jednoducho vyčerpaný. Preto sa tvoja myseľ jednoducho vypne.

4. Máš slabé organizačné schopnosti

Musíš splniť veľa úloh, no nanešťastie pre teba nie si organizovaná osoba. Skočiť na jednu úlohu a o 20 minút neskôr si uvedomíš, že existuje iná úloha, ktorú bolo potrebné splniť skôr. Takže zastavíš to, čo si robil, a dostaneš sa k druhej úlohe. A tento kruh robíš stále znova a znova.

5. Máš okolo seba rušivé prvky

Jedným z najhorších rozptýlení a v skutočnosti najbežnejším sú notifikácie z tvojho telefónu. Chceš pracovať, ale zároveň chceš vidieť, čo sa deje na Instagrame alebo Linkedine. Ak sa úloha mala vykonať za 30 minút, predĺži sa na viac ako hodinu. A čo je najhoršie, môžeš nájsť niečo zaujímavé na sociálnych sieťach a rozhodnúť sa zamerať sa na to a tým odložiť prácu.

6. Nízka sebaúcta

Možno prokrastinuješ preto, že nezáleží na tom, ako tú úlohu urobíš, lebo veríš, že ju aj tak neurobíš správne. Chýba ti dôvera v tvoju schopnosť vykonávať úlohy. A to ťa emocionálne ovplyvňuje.

Ako si vybudovať sebavedomie?

7. Máš depresiu

Depresia je porucha nálady, ktorá spôsobuje pretrvávajúci pocit smútku a straty záujmu o čokoľvek. Takže ak prechádzaš depresiou, prokrastinácia sa napokon objaví.

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.