Máš skvelý podnikateľský nápad, ktorý by podľa teba mohol fungovať. Už si začal pripravovať plán, ale teraz si uviazol. Otázka v tvojej mysli: Ako mám pomenovať firmu?
Môže sa to zdať nie až také dôležité, no názov tvojho podnikania je v skutočnosti hlavným pilierom celej tvojej obchodnej značky. Je to prvý kontaktný bod medzi tebou a vonkajším svetom. Takže to určite chceš urobiť správne.
Tu sú 3 kroky, ktoré musíš dodržať, aby si získal dokonalé meno pre svoju firmu:
1. Vymysli kopou rôznych mien
Tu nechceš byť selektívni. Stačí si vziať pero a papier a začať si zapisovať čokoľvek, čo ti napadne, keď budeš premýšľať o názve tvojej firmy. Musíš si vymyslieť aspoň 10 rôznych mien a neskôr pochopíš prečo.
2. Zoraď si mená podľa preferencie
Teraz, keď máš papier plný potenciálnych názvov pre tvoju firmu, vytvor si zoznam týchto názvov tak, že hore umiestni tie, ktoré sa ti páčia najviac, a nakoniec tie, ktoré sa ti páčia najmenej. Teraz máš v ruke dobre organizovaný zoznam mien pre tvoju firmu.
3. Vytrieď zoznam
Toto je najdôležitejší krok, pretože tu sa dozvieš, aké meno si ponechať. Ponechaj si na zozname akékoľvek meno, ktoré vyhovuje všetkým 3 nasledujúcim kritériám:
A. Ľahko zapamätateľné
Ak je pravopis alebo výslovnosť jednoduchá, toto meno bude veľmi ľahko zapamätateľné. Ľudia ho budú písať online alebo hovoriť svojim priateľom. A bude to pre nich ľahké. Pomenovanie by malo byť jednoduché.
B. Meno ešte nie je spojené so žiadnou webovou stránkou
Otvor prehliadač a do panelu s adresou zadaj názvy jeden po druhom a pridaj koncovku domény „.com“. Kedykoľvek sa webová stránka zobrazí, znamená to, že niekto už toto meno používa, takže ho musíš zo zoznamu odstrániť, pretože ho nemôžeš použiť.
Prípona „.com“ je najpreferovanejšia, pretože ľudia si to zvyknú spájať s etablovanejšou firmou v porovnaní s inými príponami, ako sú .net, .org, .biz.
Teraz, ak chceš mať niečo špecificky lokálne, môžeš vyskúšať koncovky domény „.sk“ pre Slovensko, alebo „.cz“, ak máš sídlo v Českej republike. Vždy si však zabezpeč príponu „.com“ pre prípad, že by si v budúcnosti chcel rozšíriť svoje podnikanie do celého sveta.
C. Meno ešte nie je spojené so žiadnym profilom na sociálnej sieti
Teraz, napíš mená, ktoré zostali v tvojom zozname, jedno po druhom na Facebooku, Instagrame, Twitteri a Linkedine. Mená, ktoré sa nezhodujú so žiadnym etablovaným profilom na týchto platformách sociálnych médií, môžu zostať na zozname.
Ako napísať podnikateľský plán
Poznámka: V ideálnom prípade chceš, aby názov firmy vyjadroval aj niečo zmysluplné, pozitívne a prinajlepšom popisovalo tvoju firmu. Môžeš však mať kreatívne obchodné názvy ako „Google“, ktoré neznamenajú nič konkrétne, ale sú ľahko zapamätateľné. Ak však tvoja firma spadá do akéhokoľvek odvetvia, ktorý má konkurenciu, používanie takých mien ako „Google“, ktoré nemá zmysel, ťa bude stáť oveľa viac úsilia spropagovať.
Akékoľvek meno v tvojom zozname, ktoré nespĺňa všetky 3 vyššie uvedené kritériá, je potrebné zo zoznamu odstrániť. Ak si mal na začiatku 10 mien, je pravdepodobné, že sa teraz po filtrovaní ocitneš s troma alebo ešte menej.
Teraz máš perfektný potenciálny názov alebo názvy pre tvoju firmu. Poponáhľaj sa vytvoriť si profily na sociálnych sieťach s jedným z nich a zabezpeč si názov domény.