Branding (vytváranie značky)

Vaša značka je verejnou tvárou a osobnosťou vášho podnikania. Je to, ako povedal Jeff Bezos „čo o vás hovoria iní ľudia, keď nie ste v miestnosti“. Vďaka tomu sa vaše podnikanie líši od konkurencie.
Branding (vytváranie značky)

Branding (vytváranie značky) je proces, ktorý zvyšuje vnímanie vašej firmy zákazníkmi. Ide o vaše obchodné meno, logo, vzory, farby, služby a všetko, o čom ľudia premýšľajú, čo sa týka vašej spoločnosti.

Vaša značka je verejnou tvárou a osobnosťou vášho podnikania. Je to, ako povedal Jeff Bezos, “čo ostatní hovoria o vás, keď nie ste v miestnosti“. To je to, čo odlišuje vaše podnikanie od konkurencie.

Keď hovoríme o Coca cole, ľudia myslia na: červenú farbu, biele jedinečné písmo textu, tvar fľaše, chuť produktu, šťastné emócie a iné aspekty, ktoré ľuďom pomáhajú identifikovať spoločnosť Coca Cola.

Ako vybudovať úspešnú značku?

Mysli na vnímanie, ktoré chcete, aby ľudia mali o vašej firme alebo organizácii.
Na čo chcete, aby ľudia mysleli, keď ide o vašu firmu?
Čo chcete, aby bolo v ich predstave?
Je to názov vašej spoločnosti? Prináša však názov vašej firmy nejaké negatívne pocity?
Chcete, aby mysleli na farbu? Ktorú farbu? Vytvára táto farba pozitívny dojem?
Je to vaše logo, ktoré si chcete, aby si zapamätali? Obsahuje vaše logo nejaký obrázok, ktorý môže raniť city väčšiny?
Chcete, aby mysleli na to, ako poskytujete vaše služby? Poskytujete dobré služby a dobrým spôsobom?
Nespôsobil váš výber to, že vaša firma bude vyzerať podobne ako vaša konkurencia?
Odpovede na tieto otázky môžu byť subjektívne. Je však možné určiť, čo väčšina vašej cieľovej skupiny vníma ako pozitívne a negatívne. A keď začínate, pokračujte v počúvaní svojich zákazníkov, v prípade potreby urobte prieskumu trhu, a pomaly upravte vašu značku.

Vytvorte dojem v mysliach ľudí

Po definovaní spôsobu, ako chcete byť vnímaný, prichádza ďalší krok – vloženie tejto predstavy do mysle ľudí. To už bude súvisieť viac s marketingom a reklamou. Urobíte vašu spoločnosť viditeľnou a počutou. Umožnite zákazníkom, aby si zvykli na vaše logo, na farby, na zvuk názvu vašej spoločnosti. Buďte súčasťou ich každodenného života, toho, čo vidia alebo počujú počas dňa, keď chodia po ulici, keď sú pripojení na sociálnych sieťach, keď sa pozerajú na televíziu …

Buďte dôsledný

Aby ľudia mohli spoznať vašu spoločnosť, aby mohli myslieť na niečo, čo sa týka vášho podnikania, musíte byť dôslední. Inými slovami, nemeňte často vzhľad vašej značky. Držte sa rovnakých symbolov a zvykov, ktoré sú dobré a sú základom vašej značky. Ak je vaša hlavná farba modrá, nechajte ju modrú, a neskáčte z jednej farby na druhú každý deň. Ak ste známy tým, že ponúkate veľkú porciu jedla za dobrú cenu, nesnažte sa znížiť množstvo porcie alebo zvýšiť cenu. Cieľom je vybudovať dôveru a premeniť predstavu na realitu u zákazníka. Z dlhodobého hľadiska už nebude vaša značka predstavou alebo vnímaním, ale očakávaním.

Môžete práve pricestovať do krajiny a neviete, kde presne je reštaurácia alebo rýchle občerstvenie, ale akonáhle zbadáte Mc Donald, viete, aké služby tam dostanete. Všetky miesta Mc Donald vyzerajú rovnako, podávajú rovnaké jedlo s rovnakou chuťou kamkoľvek prídete.

Prečo je branding dôležitý?

Branding vytvára hodnotu a buduje dôveru

Branding zvyšuje hodnotu produktu a vytvára dôveru medzi vašou firmou a zákazníkmi. Ak je produkt spojený so značkou, môže stáť až päťnásobok svojej ceny. Ľudia si s väčšou pravdepodobnosťou kúpia obuv značky Nike ako obuv bez alebo s neznámou značkou za rovnakú cenu.

Branding prináša nových zákazníkov

Dobrá značka umožňuje marketing prostredníctvom odporúčania. Ak sú zákazníci spokojní s vašimi službami, majú tendenciu odporúčať vašu spoločnosť vždy, keď ich priatelia, rodiny a susedia chcú kúpiť produkt alebo službu, ktorú poskytujete.

Okrem toho, ak je vaša značka rozšírená, známa a používaná veľkým počtom zákazníkov, znamená to, že medzi spotrebiteľmi existuje jasný pozitívny dojem o spoločnosti. A to má tendenciu ovplyvniť ostatných ľudí, aby sa stali vašimi novými zákazníkmi.

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.