Je McDonald skutočne biznis s hamburgermi?

Je McDonald skutočne biznis s hamburgermi

Pre spotrebiteľov je McDonald bezpochyby synonymom hamburgerov a hranoliek.

Ale čo ak vám poviem, že vo svete podnikania McDonald’s nie je považovaný za  biznis s hamburgermi?

Zaujíma vás, v akom type podnikania by sa mohla spoločnosť Mcdonald’s nachádzať?

Pravdepodobne si pamätáte tieto slávne citáty od Harryho J. Sonborna, keď sa rozprával s Rayom Krocom vo filme „Zakladateľ“ z roku 2016:

“Zdá sa, že si neuvedomuješ, v akej firme sa nachádzaš … Nerobíš  biznis s hamburgermi. Impérium nevybudujete 1,4%-om z 15 centového hamburgeru, ale vybudujete ho vlastníctvom pôdy, na ktorej sa tento hamburger pečie.“

A to stanovilo základ reťazca McDonald’s ako realitného biznisu.

Na rozdiel od iných franšíz vlastní spoločnosť McDonald’s takmer všetky pozemky alebo budovy, v ktorých dnes na celom svete stojí viac ako 30 000 reštaurácií McDonald.

Prevádzkovatelia týchto reštaurácií McDonald’s neplatia spoločnosti McDonald’s iba za používanie značky a operačného systému, ale aj nájomné za pozemok, na ktorom reštaurácia stojí.

Najväčšia časť zárobkov spoločnosti McDonald’s ako spoločnosti nepochádza v skutočnosti z predaja hamburgerov, ale z prenájmu pôdy, ktorú platia jej franšízanti.

Podľa výročnej správy spoločnosti McDonald’s zinkasoval od franšízantov nájomné v hodnote 6,1 miliardy dolárov, čo je zhruba dvakrát toľko, ako zinkasovalo na licenčných poplatkoch.

„Pozemok, tam sú peniaze“, Harry J. Sonborn

Čo si myslíte o obchodnej stratégiiAk máte záujem stať sa majiteľom franšízy v Bratislave, Košiciach, Nitre alebo Žiline, alebo u vás v meste, kliknite sem.

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.