Pokiaľ ide o podnikateľov, väčšinou sa stretávame s nejakou osobou v televízii alebo časopisoch označenou ako podnikateľ, generálny riaditeľ spoločnosti x, ktorý je ocenený a hovorí sa, že je milionárom alebo miliardárom. Veľmi vzrušujúce momenty, ktoré nás podnecujú k tomu, aby sme sa pýtali, čo je to podnikateľ, a začali hľadať jeho význam v našich slovníkoch alebo na Googli, a často dostaneme niečo ako „osoba, ktorá si radšej založí firmu ako by bola zamestnancom, preberá na seba finančné riziká, aby získala zisk“. Znie to skutočne jednoducho, však?
Prečo sa teda všetci nestali podnikateľmi? Pretože byť podnikateľom znamená omnoho viac. Existuje päť hlavných vlastností, ktoré tvoria a definujú, čo podnikateľ skutočne je.
Existuje 5 Päť hlavných vlastností, ktoré tvoria a definujú, čo podnikateľ skutočne je:
1- Riešenie problémov
Podnikateľ je niekto, kto prináša riešenie existenciálnemu problému. Pýta sa, ako môžem prispieť svojej komunite, čo tu ešte nie je; alebo ak je, ako to môžem zefektívniť?
Martin Cooper prišiel s tým, čo sa dá považovať za prvý vreckový mobilný telefón, ktorý bol v roku 1973 označený ako „tehla“. V roku 1973 vyriešil hlavný problém sveta tým, že urobil telefón bezdrôtovým a prenositeľným. Neskôr a teraz sa mobilné telefóny stali oveľa menšími, oveľa účinnejšími s množstvom integrovaných funkcií (fotoaparát, čítačka mp3 a 4, prístup na internet atď.) ako „tehla“ v roku 1973. A to je vďaka mnohým podnikateľom, ktorí prišli s iniciatívami a riešeniami zameranými na vytvorenie mobilných telefónov, ktoré sú menej objemné, efektívnejšie a v našich rukách pôsobia ako pekný módny doplnok.
2-3- Optimizmus a odhodlanie
Podnikateľ je optimistický a odhodlaný. Tieto dve vlastnosti spolu súvisia. Hovorí sa o tom, že výnimoční ľudia sú často na začiatku svojho podnikania nepochopení. Nuž, to platí aj u podnikateľov, pretože podnikateľ začína niečo nové, niečo veľmi ambiciózne do takej miery, až to pre laikov znie ako “hovadina“. Preto nikto nebude ochotný veriť vášmu podnikaniu, pretože nikto neverí v “hovadiny“. Podnikateľ však neočakáva, že ľudia budú veriť jeho podnikaniu tak, ako mu verí on sám. Keď každý verí, že jeho myšlienka nie je realizovateľná, keď to dokazujú aj fakty, podnikateľ stále verí, že je to možné bez jediného momentu zaváhania.
Walta Disneyho vyhodili z miestnych novín za to, že nebol dostatočne kreatívny, a jeho postava „Mickey Mouse“ by pravdepodobne vystrašila ženy. Napriek tomu, že ho vyhodili, Walt Disney stále veril vo svoju kreativitu a vo svoj výtvor „Mickey Mouse“, naďalej na ňom pracoval. A dnes je tento nekreatívny ctižiadostivý karikaturista so svojou strašidelnou myšou základom spoločnosti Walt Disney, ktorá v roku 2019 vlastnila majetok v hodnote viac ako 193,98 miliárd amerických dolárov.
Sir James Dyson pri vývoji svojho vákua prešiel 5126 neúspešnými prototypmi. 5126 krát, keď fakty ukázali, že jeho nápad je pravdepodobne nemožný. Sir James Dyson však nepochyboval o jeho podnikaní ani na okamih, inak by neurobil 5127. prototyp, ktorý ho priviedol k úspechu. Sir James Dyson je teraz najbohatšou osobou v Británii s odhadovaným čistým majetkom vo výške 16,2 miliardy britských libier. Na optimizme a odhodlaní vždy záleží.
4- Riskovanie
Mať skvelé nápady, sny alebo ambície je jedna vec. Byť ochotný investovať čas a peniaze na jeho konkretizáciu je ďalšia vec. V takýchto chvíľach života si laici položili takéto otázky: Čo mi zaručuje, že dokážem tento nápad premeniť na skutočnosť? Nie je to príliš ambiciózne ako projekt? Čo ak do toho pôjdem a zlyhám? Odpovede na tieto otázky sú skôr výhovorky k tomu, aby sme sa nepustili do neznámeho, než naopak.
Laik sa bojí vlastnej ambície a pochybuje o sebe. Viera podnikateľa v jeho myšlienku je nezlomná. Pýta sa jedinú otázku: „Ako môžem túto myšlienku premeniť na skutočnosť?“ a začne hľadať odpovede. A toto pátranie po odpovedi, ako premeniť jeho sen na skutočnosť, je investíciou času a peňazí, ktorou prešiel každý podnikateľ, ktorý má teraz úspešný život.
V deväťdesiatych rokoch minulého storočia Jack Ma, muž so skromnými príjmami, ktorý nemal skúsenosti s počítačmi alebo kódovaním, v krajine, kde internet nebol populárny, mal však nápad vytvoriť online trh, ktorý by vývozcom umožnil zverejňovať zoznamy produktov, ktoré by si zákazníci mohli kúpiť priamo. A vďaka hlbokej viere vo svoj nápad, sa mu podarilo presvedčiť sedemnásť svojich priateľov, aby investovali do neho a jeho vízie, ktorou je dnes “Alibaba“. V septembri 2019 dosiahol trhový strop spoločnosti 465 miliárd dolárov. A 5,3%-ný podiel Ma v Alibebe teraz predstavuje 24,6 miliárd dolárov. Všetko však začalo od myšlienky človeka bez akýchkoľvek nevyhnutných znalostí v danej oblasti.
Rozdiel bol v tom, že Ma sa určite neobťažoval pýtať, čo mu zaručí, že dokáže tento nápad uskutočniť, pretože nič mu to nezaručí. Dokonca ani nemal požadované zručnosti, ale šiel do toho s mysľou podnikateľa „Ako môžem túto myšlienku uskutočniť?“ a začal hľadať odpovede.
5- Obetovanie
Úspech si vyžaduje obetovanie a podnikanie je prirodzene neistá cesta. Je to prirodzená súčasť procesu, keď vaša práca napreduje a stretáva sa s viacerými a nepredvídateľnými zmenami. Peniaze, spánok, osobný život a vzťah, všetko bude vážne ovplyvnené vašim podnikaním odkedy začnete. Priebeh podnikania má tendenciu byť veľmi žiarlivý a vyžaduje celú vašu pozornosť po celý čas.
Yuli Ziv, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Style Coalition, kedysi potvrdila: „Musela som sa rozhodnúť, či sa vraciam na trh práce alebo či dávam svojej firme poslednú šancu. Vloženie môjho posledného centu do spoločnosti bolo desivé, ale vzdať sa môjho sna sa zdalo byť ešte horšie.“
Gary Nealon, prezident spoločnosti Nealon Solutions a The Rox Group, povedal: „Obetoval som aj spánok, pretože som pracoval na plný úväzok, ako predajca na vysokej pozícii, zatiaľ čo po nociach som budoval svoj podnik.“
Nafisé Nina Hodjat, zakladateľka a konateľka spoločnosti SLS sa priznala: „Vo svojom živote som sa niekoľkokrát vzdala vzťahov, priateľov a rodinných príslušníkov. Bolo to bolestivé, pretože som stratila kúsok môjho srdca a identity – ale nakoniec to stálo za to.“
Ak čítate tento článok, je to preto, že sa chcete zmeniť na podnikateľa alebo ste už jedným z nich. Teraz však viete, čo to od úspešných ľudí v televízii vyžadovalo, aby získali označenie „podnikateľ“, chce to skutočnú odvahu! Ale veríme, že ste rovnako silní! Choďte do toho!