Čo je franšíza a ako funguje?

Čo je franšíza a ako funguje

Keď počujete o franšízach, automaticky vám napadne potravinársky obchod ako Mcdonald’s, KFC, Subway atď.

Franšíza však existuje aj v iných oblastiach podnikania. Napríklad jedna z najrýchlejšie rastúcich franšíz v Česku Nano_Uklidy S.r.o pôsobí v oblasti upratovacích služieb.

Franšíza je stratégia obchodnej expanzie, ktorú môže vlastník firmy použiť na založenie svojej firmy kdekoľvek na svete bez toho, aby ju riadil alebo najímal na jej prevádzkovanie ľudí.

Majiteľ/franšízor firmy sa rozhodne licencovať názov svojej značky a svoj systém fungovania firmy inej osobe/franšízantovi, ktorá zaplatí počiatočný poplatok nazývaný franšízový poplatok a pokračovací poplatok známy ako licenčný poplatok.

Franšízor tiež poskytuje franšízantovi celý systém na prevádzkovanie obchodu, školenia, vybavenie, štandardy značky, kontrolu kvality, marketingovú stratégiu a podporu obchodného poradenstva.

Napríklad s Nano_Uklidy S.r.o, ak sa stanete franšízantom na Slovensku, sú to oni, kto vám poskytne všetko vybavenie, prevádzkové postupy a školenia, ktoré budete potrebovať na podnikanie.

Franšízant je zodpovedný za každodenné riadenie svojho nezávisle vlastneného podniku a za výhody alebo riziká straty na základe vlastného výkonu a schopností.

Franšízor však očakáva, ako je dohodnuté v zmluve, že franšízant zachová vysoký štandard služieb značky, pretože v hre je aj povesť celej značky.

Zákazníkom je úplne jedno, komu daná firma patrí, alebo či ide o franšízu. Ak nie sú splnené ich očakávania, iba všeobecne povedia, že celá značka je nanič.

Byť franšízantom alebo franšízorom sú skvelé obchodné príležitosti.

Predtým, ako investujete do akejkoľvek franšízy alebo zmeníte svoje podnikanie na franšízu, urobte si vlastný prieskum, aby ste lepšie porozumeli, ako franšíza funguje, a v prípade potreby získajte podporu kvalifikovaného franšízového právnika.

Ak máte záujem stať sa majiteľom franšízy v Bratislave, Košiciach, Nitre alebo Žiline, alebo u vás v meste, kliknite sem

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.