Priateľské vedenie sa zameriava viac na budovanie kontaktov a podporu priateľskej interakcie medzi členmi tímu, motivuje ich chválou a uznaním. Priateľský líder kladie menší dôraz na smerovanie, ciele a štandardy, ako na uspokojenie emocionálnych potrieb zamestnancov.
Výhoda
Ak sa spoločnosť zameriava na získanie dôvery zamestnancov, tak je priateľské vedenie tá správna voľba. Priateľský líder si cení a uznáva úlohu každého zamestnanca. Vždy dáva pozitívnu spätnú väzbu, vďaka ktorej sú zamestnanci šťastní. Priateľský líder vedie zamestnancov k presvedčeniu, že spoločnosť patrí im, ako aj ich lídrovi. Zamestnanci majú tendenciu trvať dlhšie na pracoviskách, kde majú pocit, že ich líder má rád a neukazuje zakaždým, že je ich šéfom. Priateľský líder vytvára na pracovisku atmosféru bez stresu.
Nevýhoda
Vytváranie pozitívnej spätnej väzby je dobré, ale sústredenie sa iba na pozitívne stránky práce zamestnanca a ponechanie negatívnych stranou z dlhodobého hľadiska môže spoločnosť potopiť. Vždy bude niečo na zlepšovanie, a priateľský líder sa nebude zameriavať na zdôrazňovanie týchto bodov. Vedenie spoločnosti tiež uprednostňuje na pracovisku atmosféru bez stresu a tlaku, a niektorí zamestnanci to môžu využiť a zotrvať vo svojom pohodlí. A to môže viesť k priemernému výkonu zamestnancov.
Priateľský štýl je pre zamestnancov určite najobľúbenejší, pretože vytvára príjemnú pracovnú atmosféru. Z dlhodobého hľadiska však podporuje nedbanlivosť v spoločnosti a znižuje tímovú produktivitu.