Ako Sørensen, znudený študent, napokon vytvoril najužitočnejšiu funkciu na internete ADBlock

Ako Sørensen, znudený študent, napokon vytvoril najužitočnejšiu funkciu na internete ADBlock

Najviac frustrujúcou vecou na internete sú pravdepodobne reklamy, ktoré sa objavujú pri pozeraní videí alebo surfovaní na webových stránkach.

A riešením je samozrejme známe rozšírenie prehliadača s názvom ADBlock. Používajú ho milióny ľudí na celom svete na blokovanie zobrazovania frustrujúcich online reklám.

Zatiaľ čo veľa ľudí by poďakovalo nemeckej spoločnosti Eyeo za ADBlock, v skutočnosti by celá vďaka mala ísť Henrikovi Aastedovi Sørensenovi.

V skutočnosti, Sørensen je dánsky programátor pôvodného ADBlock. V tom čase bol Sørensen študentom informatiky na univerzite v Kodani. Povedal, že to bolo počas skúškového obdobia a bol unavený a nemohol sa učiť. Začal teda robiť nejaké kódovacie projekty, aby sa rozptýlil.

Tento projekt kódovania priniesol výsledok známy ako ADBlock po niekoľkých dňoch. Funkcionalita sa rýchlo stala veľmi úspešnou a veľa ľudí začalo inštalovať toto rozšírenie do svojich prehliadačov.

Ale neskôr Sørensen dostal prácu na plný úväzok a nemohol si nájsť čas na pokračovanie vo vývoji svojho projektu ADBlock napriek rýchlo rastúcemu úspechu.

Takže Sørensen premenil ADBlock na open-source dostupný pre každého, aby prispel k jeho vývoju a používaniu zadarmo.

V nasledujúcich rokoch sa kód ADBlock prenášal od vývojára k vývojárovi a skončil v rukách vývojára Wladimira Palanta.

Wladimir Palant prepísal a vylepšil kód a nazval ho ADBlock Plus a jeho spoločnosť Eyeo GmbH teraz zarába milióny dolárov účtovaním obrovských poplatkov od spoločností Google, Microsoft a Amazon, aby sa ich reklamy dostali na bielu listinu.

Sørensen uprednostnil prácu na plný úväzok pred projektom ADBlock. Teraz má jeho projekt ADBlocker hodnotu miliónov dolárov, no patrí inej osobe.

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.