Keď bol ešte študentom na vysokej škole, dostal Phil Knight zadanie, ako založiť malý podnik. Práca, ktorú pre toto zadanie napísal, je základom spoločnosti, jednotky vo svete atletických topánok, menom Nike Inc

Knight dostal zadanie, aby napísal nápad na plán malého podnikania. Písal o predaji bežeckej obuvi, ktorá by spochybnila nadradenosť spoločností Adidas a Puma. Jeho obchodný plán bol jednoduchý. Kúpil by bežecké topánky vyrobené v Japonsku za lacnú cenu a dobrú kvalitu a ďalej by ich predával.

Po odovzdaní zadania Phil Knight nemohol prestať myslieť na tento nápad. Krátko po ukončení štúdia sa Knight rozhodol uskutočniť obchodný plán, o ktorom písal v zadaní v škole. Dostal sa do kontaktu s výrobcom obuvi a odcestoval do Japonska.

Aby vyzeral relevantne, mladý Phil Knight predstieral, že je generálnym riaditeľom spoločnosti Blue Ribbon Sports, ktorá existuje iba v jeho hlave, a presvedčil japonského výrobcu obuvi, že jeho spoločnosť „Blue Ribbon Sports“ by im mohla pomôcť predať veľa obuvi v Spojených Štátoch.

Vrátil sa do Spojených Štátov a uzavrel partnerstvo s Billom Bowermanom. Spoločne vytvorili „Blue Ribbon Sports“, tentoraz skutočnú spoločnosť. Dostali doručené bežecké topánky z Japonska, ktoré Knight začal predávať zo svojho auta.

O niekoľko rokov neskôr, keď sa biznis rozrástol a tržby dosiahli milióny, sa Phil Knight rozhodol prestať nakupovať z Japonska a začal navrhovať vlastnú líniu bežeckých topánok. Spoločnosť „Blue Ribbon Sports“ uviedla na trh svoju prvú vlastnú radu bežeckých topánok s názvom „Nike“, pomenovanú po gréckej bohyni víťazstva.

Značka „Nike“, ktorú schválilo niekoľko atlétov, sa rýchlo stala svetovým úspechom. Dnes má „Nike“ hodnotu takmer 35 miliárd dolárov.

Ponaučenie

Nech už máte akýkoľvek podnikateľský nápad, jednoducho to vyskúšajte. Podnikateľský nápad nemusí byť nevyhnutne komplikovaný. Nápad Phila Knighta bol tak jednoduchý, len kúpiť topánky a znova ich predať. A s tým dokázal konkurovať gigantom Adidas a Puma. Berte to ľahko a jednoducho.

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.