Vedeli šte že: Keď Fred Smith napísal podnikateľský nápad na doručovateľskú službu FedEx ako semestrálnu prácu, jeho profesor mu dal písmeno „C“

Je to nemožné! To sa nedá urobiť! To je to, čo už veľa ľudí počulo o svojich nápadoch, a preto to vzdali.

Nelson Mandela povedal: „Vždy sa to zdá byť nemožné, až kým to nie je spravené.“ A to je skutočná pravda. Nikto neveril, že raz preskúmame Mesiac, kým sa to nestalo.

Tiež, keď Fred Smith napísal ekonomickú semestrálnu prácu o potrebe spoľahlivého doručenia za jednu noc v tomto počítačovom informačnom veku. Jeho profesor nebol veľmi nadšený a reagoval: „Koncept je zaujímavý a dobre formovaný, ale aby mohol získať lepšie hodnotenie ako ’C’, musí byť tento nápad realizovateľný.“

Ako každý, aj Fred Smith sa týmto nápadom sklamal. Získal bakalársky titul z ekonómie, prihlásil sa do armády a bol poslaný do Vietnamu. Po niekoľkých rokoch plnenia svojich vojenských povinností Fred opustil armádu. Povedal: „Chcel som urobiť niečo produktívne po tom, čo som vyhodil toľko vecí do vzduchu“.

Pripojil sa k nevlastnému otcovi, ktorý viedol spoločnosť, ktorá upravovala lietadlá a vykonávala generálne opravy ich motorov, aby mu pomohol pri podnikaní. Fred Smith však stále nepociťoval, že sa veci hýbu tak, ako by chcel. Jeho vysokoškolský podnikateľský nápad mu stále vŕtal hlavou.

Napriek tomu, čo profesor povedal, bol odhodlaný túto myšlienku vyskúšať, a preto prišiel s plánom na vytvorenie integrovaného systému doručovania vzduchom aj po zemi, v ktorom by sa balíky z celej krajiny letecky dopravili do centrály, alebo strediska, roztriedili, a potom opäť letecky dopravili po špecifických trasách do svojich cieľov.

Keď bol Smith presvedčený, že je to možné, rozhodol sa vložiť všetky peniaze, ktoré zdedil po svojom otcovi. Ale to nestačilo, pretože potreboval skutočné peniaze na to, aby mal lietadlá. Začal behať, kde sa dalo, a prezentovať svoj nápad. V rozhovore pre magazín Nation’s Business povedal: „Bol som na celú vec trochu naivný. Myslel som si, že hneď bude náruč plná šekov, ale nebola“.

Ale vďaka svojmu odhodlaniu a silnej viere v tento nápad sa mu podarilo získať viac ako 80 miliónov dolárov cez pôžičky a kapitálové investície. Začal prevádzkovať FedEx s niekoľkými prúdovými lietadlami obsluhujúcimi 25 miest.

Obchod začal rásť rýchlejšie v krátkom časovom období pred zvýšením ceny plynu. Následne, podnikanie začalo upadať až takmer do bankrotu. Jeho sklamaní investori ho odmietli opäť financovať.

Ako jeho kapitál klesol na asi iba 5 000 dolárov, Smith dostal nápad ísť do Vegas a hazardovať s peniazmi. Smith impulzívne naskočil na let do Las Vegas, kde so svojimi 5 000 dolárov hraním blackjacku vyhral 27 000 dolárov. Týchto 27 000 dolárov stačilo na to, aby sa jeho spoločnosť udržala nad vodou, a poskytla mu čas na hľadanie ďalších investorov.

FedEx sa vrátil k životu a posilnil sa potom, čo sa k Smithovi pripojili noví investori. Spoločnosť teraz generuje ročné príjmy 70 miliárd dolárov. A Fred má hodnotu viac ako 5 miliárd dolárov.

Nič nie je nemožné, ak skutočne veríte, že to dokážete.

Keď Fred Smith napísal podnikateľský nápad na doručovateľskú službu ako semestrálnu prácu, jeho profesor mu dal písmeno „C“ a uviedol, že koncept je pekný, ale táto myšlienka nie je realizovateľná. Tým podnikateľským nápadom je FEDEX.
Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.