Gardnerova teória viacerých inteligencií

Gardnerova teória viacerých inteligencií

Ak ste boli v škole alebo ešte stále ste v škole, môžete mať predstavu o inteligencii takú, že si spolužiak dokáže zapamätať celé učivo histórie alebo matematický vzorec a dokáže ich správne použiť počas testov a skúšok. Samozrejme, ten spolužiak je inteligentný. A ak vy nie ste schopní urobiť to ako ten spolužiak, mohlo by znamenať, že nie ste inteligentní. Bolo tomu tak až do doby, keď Howard Gardner v roku 1983 vydal knihu „Frames of Mind“, kde rozširuje definíciu inteligencie a načrtáva niekoľko odlišných typov intelektuálnych kompetencií. To znamená, že si nemusíte dobre pamätať učivo ako váš spolužiak, ale môžete byť dobrý aj v niečom inom, napríklad v tanci alebo v rozprávaní, a tieto dve činnosti sú tiež iným druhom inteligencie.

Nižšie je uvedených 9 typov inteligencie identifikovaných Gardnerom a potenciálna kariéra pre každý typ inteligencie.

1. Prírodovedná inteligencia

Prírodovedecká inteligencia označuje ľudskú schopnosť rozpoznávať a klasifikovať početné druhy (rastliny, zvieratá), ako aj citlivosť na ďalšie vlastnosti prírodného sveta (mraky, skalné zoskupenia). Ľudia s prírodovednou inteligenciou majú schopnosť identifikovať a rozlišovať medzi rôznymi druhmi rastlín, zvierat a poveternostných formácií, ktoré sa vyskytujú v prírodnom svete.

Potenciálne možnosti kariéry:

Botanik

Biológ

Astronóm

Meteorológ

Geológ

2. Hudobná inteligencia

Hudobná inteligencia je schopnosť rozoznávať rytmus, výšku a zafarbenia tónu, rozpoznávať a reagovať na hudbu. Ľudia s hudobnou inteligenciou majú schopnosť hrať na hudobné nástroje, spievať a dokážu reprodukovať alebo vytvárať svoje vlastné piesne.

Potenciálne možnosti kariéry:

Spevák

Skladateľ

DJ

Hudobník

3. Logicko-matematická inteligencia

Logicko-matematická inteligencia predstavuje schopnosť logicky analyzovať problémy, vykonávať matematické operácie a vedecky ich skúmať. Ľudia s logicko-matematickou inteligenciou majú schopnosť vytvárať rovnice a dôkazy, robiť výpočty a riešiť abstraktné problémy.

Potenciálne možnosti kariéry:

Matematik

Účtovník

Štatistik

Vedec

Počítačový analytik

4. Priestorová inteligencia

Priestorová inteligencia je schopnosť myslieť abstraktne a vo viacerých dimenziách, vizualizovať pomocou mysle. Ľudia s priestorovou inteligenciou vedia majú dobrú predstavivosť, vedia ľahko čítať a pracovať s mapami, grafmi, videami a obrázkami, sú dobrí v kreslení a vo výtvarnom umení.

Možné možnosti kariéry:

Pilot

Maliar

Architekt

Grafický dizajnér

Dekorátor interiérov

5. Medziľudská inteligencia

Medziľudská inteligencia je schopnosť porozumieť ostatným a účinne s nimi komunikovať. Ľudia s medziľudskou inteligenciou majú schopnosť rozpoznávať a chápať nálady, túžby, motivácie a zámery iných ľudí a porozumieť im.

Potenciálne možnosti kariéry:

Učiteľ

Psychológ

Manažér

Vzťahy s verejnosťou

6. Telesne-pohybová inteligencia

Telesná-pohybová inteligencia je potenciál použitia celého tela alebo častí tela vykonávať rôzne fyzické schopnosti alebo tvoriť výrobky s dokonalosťou.

Ľudia s telesne-kinestetickou inteligenciou majú vynikajúcu fyzickú koordináciu, sú dobrí v športoch a tanci, sú veľmi zruční v ručných prácach.

Potenciálne možnosti kariéry:

Tanečnica

Športovec

Chirurg

Fyzioterapeut

7. Jazyková inteligencia

Jazyková inteligencia je schopnosť vnímať hovorený a písaný jazyk, schopnosť učiť sa cudzie jazyky a používať jazyk na dosiahnutie určitých cieľov. Ľudia s jazykovou inteligenciou majú schopnosť analyzovať informácie a vytvárať produkty obsahujúce ústny a písaný jazyk, ako sú prejavy, knihy a pod. Sú veľmi dobrí v písaní a rozprávaní príbehov.

Potenciálne možnosti kariéry:

Právnik

Tlmočník

Autor 

Novinár

8. Intrapersonálna inteligencia

Intrapersonálna inteligencia je schopnosť porozumieť sebe samému, vrátane vlastných túžob, obáv a schopností, a efektívne využívať tieto informácie pri regulácii vlastného života. Ľudia s intrapersonálnou inteligenciou majú schopnosť rozpoznávať a chápať svoje vlastné nálady, túžby, motivácie a zámery.

Potenciálne možnosti kariéry

Spisovateľ

Teoretik

Podnikateľ

Básnik

9. Existenciálna inteligencia

Citlivosť a schopnosť riešiť hlboké otázky o ľudskej existencii, ako je zmysel života, prečo zomierame a ako sme sa sem dostali. Gardner sa nechcel zaviazať k duchovnej inteligencii, ale naznačil, že „existenciálna“ inteligencia môže byť užitočným konštruktom, ktorý vo svojej knihe z roku 1999 navrhol aj po pôvodných ôsmich. Hypotézu existenciálnej inteligencie výskumníci v oblasti výskumu ďalej skúmali.

Potenciálne možnosti kariéry:

Filozof

Teológ

Ekonóm

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.