10 pracovníkov, ktorých môže umelá inteligencia nahradiť do roku 2030

Pracovníkov, ktorých môže umelá inteligencia nahradiť do roku 2030

Za posledných pár rokov sa umelá inteligencia (AI) a robotika stále viac zdokonaľovali. Robot môže pracovať nepretržite za minimálnym alebo žiadnym platom a môže vykonávať viacero úloh a rýchlejšie ako človek. Pre spoločnosti, ktoré chcú ušetriť peniaze, je lákavá myšlienka možnosti nahradiť človeka počítačom a robotom. Takže môže byť len otázkou času, kedy budú široko implementované v rôznych priemyselných odvetviach.

Ale je to dobrá alebo zlá vec? Ty rozhodni…

Tu sme uviedli 10 typov pracovníkov, ktorých môže umelá inteligencia do roku 2030 nahradiť.

Ak patríte k niektorým z týchto pracovníkov, môže byť najvyšší čas rozšíriť svoje zručnosti alebo sa naučiť nové.

1. Vodič

Ak ste taxikár, vodič autobusu alebo kamionu, prichádza AI prevziať vašu prácu. Spoločnosti ako Tesla, Apple a Mercedes-Benz sú už veľmi pokročilé v dodávkach samoriadiacich vozidiel: osobných, autobusových a nákladných. Zaujímavé je, že do roku 2025 budú tieto spoločnosti schopné dodávať plne automatizované vozidlá na cestách.

2. Pokladník

V súčasnosti sú samoobslužné pokladne k dispozícii takmer vo všetkých supermarketoch. Okrem toho spoločnosť Amazon uviedla na trh beta verziu obchodu „Amazon Go“, obchodu, kde si môžete prísť, vybrať si, čo chcete, a odísť. A všetko, čo si zoberiete so sebou, sa automaticky odpočíta z vašej kreditnej karty. Pokladník tam doslova nie je potrebný.

3. Agent cestovnej kancelárie

Od nástupu spoločností ako Booking.com a AirBnB je práca agenta cestovnej kancelárie čoraz menej potrebná. Ľudia si teraz môžu vybaviť celé výlety sami, od výberu destinácie až po nákup leteniek a prenájom ubytovania, a to iba pomocou svojich telefónov alebo počítačov. Virtuálni asistenti, ako sú Google asistenti spoločnosti Google alebo Siri zo spoločnosti Apple, môžu vykonávať všetky úlohy za vás.

4. Čašník a čašníčka

Na miestach ako Mcdonalds už existujú automatizované kiosky, kde si ľudia môžu objednať jedlo bez toho, aby museli vidieť čašníka. Okrem toho niekoľko spoločností, ako sú Bear Robotics, Keenon Robotics a Pudu Technology, vytvorilo serverových robotov, ktorí dokážu z kuchyne autonómne prepravovať jedlo a vynášať prázdny riad. Potom je tu Flippy od Miso Robotics, ktorý dokáže grilovať hamburgery a pracovať s fritézou.

5. Zástupcovia starostlivosti o zákazníka

Mnoho spoločností sa teraz spolieha na AI pri odpovedaní na často kladené otázky a otázky týkajúce sa podpory zákazníkov. Chatboty sa teraz stávajú významnou súčasťou interakcie so zákazníkmi. Zákaznícky servis v mnohých spoločnostiach vyžaduje zástupcu starostlivosti o zákazníka iba v niekoľkých vybraných situáciách.

6. Obchodník s akciami

Dnešný akciový trh je plný platforiem, ktoré nakupujú a predávajú akcie online, a nahrádzajú tak množstvo doterajších pozícií obchodníkov s akciami. V minulosti existovali obchodníci s akciami, ktorí vybavovali celý obchod s akciami. Ale dnes je väčšina obchodovania riadená rôznymi platformami. Skoro každý môže nakupovať a predávať akcie pomocou aplikácií na svojich telefónoch.

7. Pracovník skladu

Roboty začali zaplavovať sklady a preberať úlohy ľudí. Roboty sú silnejšie a rýchlejšie a dokážu premiestniť veľkú váhu s nízkym rizikom poškodenia niečoho v sklade alebo zranenia. Príkladom by mohol byť Amazon, kde v skladoch už pracujú roboty.

8. Jazykový redaktor

Pokiaľ ide o zisťovanie gramatických chýb, stavba viet a ďalšie chyby, ktoré sa môžu vyskytnúť pri písaní, už nie je potrebné vyhľadávať pomoc jazykového redaktora. V v softvéroch, ako sú napríklad Microsoft a Google docs, sa korektúry automaticky uskutočňujú pomocou AI už pri písaní. Okrem toho existuje niekoľko ďalších dostupných aplikácií, ktoré za vás urobia prácu.

9. Pracovníci montážnej linky a továrne

Proces automatizácie v priemyselnom svete prebieha už desaťročia. Dnes takmer všetky veľké výrobné haly používajú roboty na efektívne a lacné vyrábanie miliónov rôznych produktov. Mnoho robotov, ako napríklad Baxter a Sawyer od spoločnosti Rethink Robotics, môže programovať ktokoľvek. Nevyžadujú kvalifikovaného technika, aby naprogramoval robota na vykonávanie úloh.

10. Účtovník

Väčšina účtovníckych aktivít sa stáva automatizovanou, ak už doteraz nebola. QuickBooks, FreshBooks a Microsoft Office už ponúkajú softvér, ktorý za vás vedie účtovníctvo a ktorý je oveľa dostupnejší ako plat človeka. Mnoho spoločností automatizuje prácu účtovníkov, a tak znižuje počet účtovníkov v tímoch.

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.