Výpadok na Facebooku: Celá pravda o výpadku

Výpadok na Facebooku Celá pravda o výpadku

4. októbra zmizli z internetu všetky služby spoločnosti Facebook Inc: facebook.com, Instagram, Messenger, whatsapp a dokonca aj Oculus.

Miliardy používateľov na celom svete nemali prístup k žiadnej z týchto aplikácií.

Takže otázka: Čo sa stalo 4. októbra, kvôli ktorému bol Facebook vyradený z prevádzky?

Prečo padol Facebook?

Na začiatku si mnohí mysleli, že to môžu byť hackeri alebo sabotáž zameraná na Facebook.

Ale na základe vyhlásenia zverejneného spoločnosťou Facebook 5. októbra, bol výpadok spôsobený zmenou konfigurácie ich hlavných routerov, ktoré koordinovali sieťový prenos medzi dátovými centrami spoločnosti a ktoré nešli podľa očakávania. Preto sa všetkým službám facebooku nepodarilo pripojiť k internetu.

Stručne povedané, Facebook vykonal niekoľko aktualizácií na svojich hlavných routeroch a tieto aktualizácie nejako zmenili adresy, prostredníctvom ktorých sa ľudia mohli pripojiť k Facebooku a príbuzným službám, Instagramu, Messengeru, Whatsappu atď. Dôvod, prečo bol Facebook stratený na internete.

Ale prečo to trvalo tak dlho?

Áno, je pravda, že z času na čas sa vyskytnú výpadky, ale sú veľmi rýchlo opravené v priebehu niekoľkých minút a v skutočnosti neovplyvňujú všetky služby súčasne.

Tentoraz však výpadok zasiahol Facebook veľmi hlboko a trvalo najmenej 6 hodín, kým sa systémy Facebook začali vracať do režimu online.

Dôvodom je, že nielen Facebook ako platforma sociálnych médií bol nefunkčný, ale aj väčšina systémov spoločnosti bola mimo prevádzky.

Zamestnancom Facebooku bolo oznámené, že nemajú prístup k svojim vlastným nástrojom a softvéru, ktoré by im pomohli pri riešení tohto problému. Samotný Facebook bol teda paralyzovaný a nemohol veľa urobiť, aby vyriešil výpadok.

Ako Facebook vyriešil problém?

Keďže zamestnanci Facebooku nemali prístup k svojmu softvéru a nástrojom, uvádza sa, že Facebook musel poslať tím technikov, ktorí išli k serverom a manuálne reštartovali systém.

Môže sa podobný výpadok stať aj v budúcnosti?

Musíme priznať, že tento je zatiaľ jedinečný. Ale ak sa to už raz stalo, môže sa to stať Facebooku aj v budúcnosti .

Malo výpadok nejaké zásadné dôsledky?

Tento výpadok samozrejme neprešiel bez následkov. Online firmy a podnikatelia, ktorí sa spoliehajú na Facebook a jeho služby, prišli o milióny dolárov.

Akcie Facebooku do 24 hodín klesli na hodnote o viac ako 5% a Mark Zuckerberg podľa odhadov stratil na celkovom čistom majetku približne 9 miliárd.

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.