Keď sledovací algoritmus Facebooku zničil svadobné prekvapenie

Keď sledovací algoritmus Facebooku zničil svadobné prekvapenie

San Lane, ktorý sa pripravoval na blížiacu sa svadbu, chcel prekvapiť svoju nevestu. Išiel teda na internet a objednal diamantový prsteň.

O niekoľko hodín neskôr San začal dostávať textové správy od svojich priateľov na Facebooku, v ktorých sa hovorilo o prsteni, ktorý si kúpil len pred pár hodinami. A mal o tom vedieť len on.

San bol zmätený a premýšľal, ako to, že všetci vedia, že kúpil prsteň.

Čo však San Lane ignoroval, bolo to, že Facebook mal sledovací algoritmus s názvom Facebook Beacon. A tento algoritmus vás bude nasledovať všade na internete a upozorní vašich priateľov na Facebooku, ak uskutočníte online nákup alebo rezerváciu.

Takže všetci Sanovi priatelia na facebooku vrátane jeho nevesty dostali upozornenie, že „San Lane kúpila diamantový prsteň za 14 000 dolárov od Overstocku“. Svadobné prekvapenie bolo jednoducho prekazené kvôli Facebook.

Facebook Beacon bol spustený v roku 2007. Bol súčasťou reklamného systému Facebooku, ktorý odosielal údaje z externých webových stránok na Facebook.

Algoritmus vás sleduje online a informuje vašich priateľov na Facebooku, ktorý hotel ste si práve rezervovali, reštauráciu, v ktorej ste si objednali jedlo alebo produkt, ktorý ste si práve kúpili.

A San Lane nebol jediný, koho Facebook Beacon kompromitoval. Ľudia začali byť naštvaní, že Facebook neustále kazil ich tajomstvá a začali na Facebook podávať žaloby.

Facebook Beacon bol veľmi kontroverzný kvôli obavám o súkromie. Po viacerých súdnych sporoch súd nariadil Facebooku zastaviť používanie Facebook Beacon.

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.