Miliardové spoločnosti, ktoré začínali v garážach

Miliardové spoločnosti, ktoré začínali v garážach

Google

Larry Page a Sergey Brin začali pracovať na svojom projekte Google, ktorý sa vtedy nazýval BackRub v garáži Susan Wojcicki v roku 1998 v Kalifornii. Dnes k roku 2021 má Google odhadované čisté imanie okolo 420 miliárd dolárov. A Alphabet, materská spoločnosť spoločnosti Google, má odhadovanú čistú hodnotu 900 miliárd dolárov, čo z nej robí jednu z najcennejších spoločností na svete.

Amazon com

Jeff Bezos založil amazon.com v roku 1994. V tom čase to bolo malé podnikanie s kníhkupectvom, ktoré prevádzkoval zo svojej domácej garáže v Bellevue vo Washingtone. Dnes v roku 2021 má Amazon hodnotu 1,5 bilióna dolárov a Jeff Bezos je najbohatším človekom na svete s odhadom čistého imania na viac ako 190 miliárd dolárov.

Apple

Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne založili spoločnosť Apple Inc v roku 1976. Ich hlavnou centrálou sa stala domáca garáž rodičov Steva Jobsa v Los Altos v Kalifornii. Začiatok podnikania nebol sľubný, čo viedlo k tomu, že Wayne predal svoj podiel na obchode Stevu Jobsovi a skončil. Dnes v roku 2021 má spoločnosť Apple Inc hodnotu 2 bilióny dolárov. V súčasnosti je to najcennejšia spoločnosť na svete.

Disney

Disney založili bratia Walt a Roy Disney v roku 1923, vtedy sa volali Disney Brothers Cartoon Studio. Spravovali podnik v garáži svojho strýka Roberta, kde vytvorili slávne krátke filmové dielo Alice’s Wonderland. Dnes v roku 2021 sa odhaduje čisté imanie spoločnosti Disney na viac ako 130 miliárd dolárov.

HP

Absolventi Stanfordu Bill Hewlett a Dave Packard uviedli na trh spoločnosť Hewlett-Packard Co. (HP) v roku 1939. Podnik bol zriadený v garáži v zadnej časti domu, ktorý si prenajímali, a Hewlett a Packard postavili svoj prvý produkt: zvukový oscilátor v tej garáži. V roku 2020 spoločnosť vykázala celkové ročné tržby okolo 56,6 miliárd amerických dolárov.

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.