„TheFacebook“ bol oficiálne spustený 4. februára 2004, ale príbeh „Facebook“ sa začal o rok skôr v roku 2003.
Študent druhého ročníka na Harvarde, Mark Zuckerberg, vyvinul web s názvom Facemash.com. Webová stránka Facemash fungovala tak, že vytiahla fotografie študentiek z registra Harvardskej univerzity a zverejnila ich na hlavnej stránke Facemash.com tak, že umiestnila vždy 2 fotky vedľa seba a umožnila ostatným študentom, ktorí navštívili Facemash.com, hlasovať o tom, ktorá študentka je atraktívnejšia.
Web za deň prilákal viac ako 450 návštevníkov a poskytol 22 000 zobrazení fotografií. Rýchlo sa rozšíril na ďalšie univerzity. Sláva stránky Facemash.com bola ale veľmi krátka, pretože hneď ako sa stala populárnou, Harvardská univerzita web vypla a študent Mark Zuckerberg bol podľa Harvardskej disciplinárnej komisie obvinený z porušenia bezpečnosti, porušenia autorských práv a porušenia súkromia jednotlivcov, ako uvádza spravodajský web TheCrimson. Ale Mark nebol vylúčený zo školy.
Po incidente si Harvardská univerzita najala Zuckerberga, aby pre univerzitu vytvoril web sociálnych médií „harvadconnection.com“. Ale o niekoľko mesiacov neskôr, 4. februára 2004, Zuckerberg spolu s 3 ďalšími priateľmi, Dustinom Moskovitzom, Andrewom McCollumom a Chrisom Hughesom, spustili “TheFacebook.com“
Zodpovední pracovníci Harvardu a študenti, ktorí na projekte spolupracovali s Markom Zuckerbergom, ho obvinili, že použil ich nápady na vybudovanie svojej platformy sociálnych médií „TheFacebook.com“ a dostali ho pred súd.
„TheFacebook.com“ však zjavne prežil, bol premenovaný na „Facebook.com“ (obchodná značka od roku 2006) a dnes sa stal najväčšou platformou sociálnych médií na svete s viac ako 2 miliardami používateľov.