Rodinný rozpočet, alebo Hospodárenie v domácnosti

"Viete, koľko míňate na stravu, cestovanie, či nájomné?"
Rodinný rozpočet, alebo Hospodárenie v domácnosti

Stáva sa vám, že nevýjdete s výplatou z mesiaca na mesiac? Viete, koľko míňate na stravu, cestovanie, či nájomné?

Pre správne fungovanie financií v rodine (alebo u jednotlivca) je potrebné mať svoj rozpočet. Ide o to poznať príjmy a výdavky celej domácnosti. Sadnite si za stôl, chyťte do ruky pero a papier a začnite si spisovať všetky vaše príjmy a výdavky.

Základ príjmov domácnosti zvyčajne tvoria príjmy zo zamestnania či podnikania, prípadne sociálne príjmy, alebo finančné príjmy (úroky, dividendy). Výdavky domácnosti tvoria hlavne platby za potraviny a oblečenie, nájom, elektrinu, auto, TV, či splátky hypotéky a iných pôžičiek, výdavky na podnikanie, vytváranie rezervy, a pod. Nezabúdajte však ani na dovolenky, darčeky, koncerty a podobné výdavky.

Keď ste spísali všetko, na konci papiera urobte čiaru a spočítajte plusy (príjmy) a mínusy (výdavky). Výsledok môže byť, buď:

1- Mínusový
2- Plusový
2- Vyrovnaný, tj blízky nule

Každý mesiac, je podstatné v prvom rade pokryť nevyhnutné pravidelné výdavky, ako je nájom, elektrina, splátky úverov, strava, doprava, poistky a pod., a tiež započítať tvorbu rezervy. A až z toho, čo vám ostane, môžete míňať na kultúru, dovolenky, reštaurácie, atď.
Ak zistíte, že vám príjmy nepokrývajú všetky výdavky (možnosť A), budete musieť skontrolovať svoje výdavky a prestať míňať peniaze za nepotrebné veci.

Ak zistíte, že vám príjmy nepokrývajú ani nevyhnutné pravidelné výdavky, máte 2 možnosti: Buď sa usilovať o zvýšenie príjmu, napríklad zohnať lepšie platenú prácu, prípadne druhú prácu (čo asi nebude ľahké); alebo bude potrebné prehodnotiť, tj. znížiť, výdavky. Napríklad, môžete platiť nižšie nájomné, ak sa presťahujete do menšieho bytu, alebo ďalej od centra mesta. Splátky čoho musíte uhrádzať každý mesiac? Napríklad, ak nedokážete utiahnuť splátky auta a platby za benzín, zrejme bude rozumnejšie predať auto a využívať hromadnú dopravu.

Naopak, ak máte každý mesiac prevyšujúce príjmy nad výdavkami (možnosť B), je múdre sa zamyslieť nad určitou formou sporenia, či investovania. Peniaze na bežnom účte strácajú hodnotu, no hlavne nezarábajú. Koniec koncov, medzi príjmami a výdavkami by mal byť súlad, tj by mali byť na rovnakej úrovni (možnosť C).

Každý človek by si mal vytvárať finančnú rezervu. Odporúča sa, odkladať si na rezervu aspoň 10% z príjmov, až kým rezerva nedosiahne výšku zhruba 6-mesačného platu (príjmu). Je určená na pokrytie nečakaných výdavkov, alebo výpadok príjmu. Tvorba rezervy by mala byť zahrnutá medzi pravidelné mesačné výdavky. Ak máte nestabilný príjem, napr. z podnikania, alebo môžete stratiť zamestnanie, vtedy je obzvlášť potrebné vytvárať väčšiu finančnú rezervu.

Prajem hodne šťastia v bilancovaní vášho rodinného rozpočtu. Ak by vám na konci mesiaca predsa len zostane niečo naviac, možno viete pomôcť aj ľuďom v núdzi, prispieť na charitu, či podporiť rôzne neziskové organizácie. Tie budú vďačné každému príspevku, ideálne, ak ho viete zaradiť aj do mesačného rozpočtu a prispievať pravidelne.

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.