4 Funkcie peňazí: zarábanie, sporenie, investovanie a výdavky

4 Funkcie peňazí zarábanie, sporenie, investovanie a výdavky

Pokiaľ ide o peniaze, existujú 4 funkcie: zarábanie, sporenie, investovanie a výdavky.

1- Zarábanie 

Zarábanie sa týka príjmu, ktorý získate na oplátku za vykonanú prácu. Môže to byť teda vaša mesačná výplata alebo peniaze, ktoré sem-tam dostanete za drobnú prácu a ste vyplatení na mieste. Zarábanie peňazí je zručnosť, ktorej chudobní ľudia ťažko rozumejú. Ich zdroj príjmu je nestabilný. Stredná trieda má stabilný zdroj príjmu, pretože väčšina dostáva výplatu mesačne. Ale je to jediný príjem, od ktorého závisia. Bohatí ovládajú umenie zarábania. Vedia, že samotná mesačná výplata z nich nikdy neurobí bohatých. A ak ste odkázaní iba na mesačnú výplatu, ste len o krok k tomu byť na mizine. Preto majú bohatí viac ako jeden zdroj príjmu.

2- Sporenie 

Sporenie je percento peňazí, ktoré odoberiete zo svojho príjmu a odložíte ich. A tieto peniaze nie sú na skoré použitie. Toto odloženie peňazí robíte ešte predtým, ako naplánujete rozpočet výdavkov. Zručnosť sporenia je niečo, čo chudobní vôbec nemajú. Stredná trieda sa snaží pochopiť, čo to je a ako robiť úspory. Často však najskôr uskutočňujú svoje výdavky, a ak niečo zostane, hovoria o šetrení. Bohatí majú úspory v stabilnom režime. Svoje úspory majú vopred zaradené do rozpočtu na rozdiel od strednej triedy, ktorá iba zostatok po výdavkoch volá úspory.

3- Investovanie

Investovanie spočíva v oddelení určitého percenta z vášho príjmu za účelom nejakých výhod v budúcnosti. Je to, keď časť svojich peňazí vložíte napríklad na začatie podnikania alebo na nákup akcií alebo ich vložíte do podielového fondu. Investovanie je zručnosť, ktorú chudobná ani stredná trieda nemajú. Toto je najrizikovejšia vec, ktorá môže v živote pre chudobnú a strednú vrstvu existovať. Považujú to za spôsob, akoby vyhodili svoje peniaze z okna. Investovanie je zručnosť bohatých. Bohatí vedia, že financie v spoločnosti sú ako hra monopoly: Buď budete hrať na istotu a budete len behať dookola a zbierať 2 000 eur, ktoré napokon zaplatíte ostatným, ktorí kúpili hotely a budovy. Alebo sa rozhodnete byť ten, kto kupuje hotely a budovy, a zhromažďuje peniaze tých, ktorí to hrajú na istotu. Investovanie predstavuje zdroj príjmu, ktorý umožňuje bohatým zbohatnúť dvakrát každé kolo.

4- Výdavky

Výdavky sú časťou vašich peňazí, ktorú použijete na jedlo, účty, nákup vecí atď … Väčšina by si myslela, že túto zručnosť ovláda chudobná a stredná trieda. Ale v skutočnosti to tak nie je, inak by túto funkciu peňazí nadmerne nepoužívali. Najjednoduchšie pravidlo peňazí je neminúť viac, ako zarobíte. Ľudia sú v chudobnej a strednej triede, pretože majú plno dlhov a hypotéku, čo znamená, že minuli dokonca peniaze, ktoré ešte nezarobili. Výdavky chudobnej a strednej triedy sa neriadia logikou, ale väčšinou emóciami a vždy si kupujú záväzky. Zarábate 1 000 eur mesačne, ale chcete ísť na dovolenku, ktorá vás bude stáť 3 000 na týždeň len preto, že musíte urobiť fotku pre sociálne médiá. Bohatí majú vysoké výdavky, pravda, ale vždy sú pod úrovňou svojich zárobkov, pretože majú tiež vysoké zárobky. Výdavky bohatých ľudí sa riadia logikou. Nekupujú to, čo chcú, kupujú to, čo potrebujú. Nekupujú záväzky, kupujú aktíva a nechávajú aktíva, aby financovali pasíva. Výdavky bohatých sú veľmi kontrolované. Vedia, kam išiel každý jeden cent.

Novinky:

Prihláste sa na odber nášho bulletinu

Získajte prémiové novinky a učte sa od najlepších

Táto stránka používa cookies a ďalšie technológie na poskytovanie služieb. Surfovaním na webe súhlasíte s našimi Zásadami ochrany osobných údajov a Zmluvnými podmienkami.| -----------------------------------This site uses cookies and other technologies to help deliver services. By surfing in the website you agree to our Privacy Policy and Terms of Use.